Jak to się zaczęło

Zaczęło się nietypowo. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku PKP prowadziło szereg inwestycji w rozbudowę swoich obiektów w Łodzi, między innymi przebudowano zupełnie dworzec Łódź – Kaliska.

Pracowałem wówczas w Kolejowych Zakładach Automatyki w Zielonce k/W-wy a moim zadaniem było zbudować i zorganizować Oddział Zamiejscowy w Łodzi ulokowany na granicy terenu tegoż dworca. Firma brała udział w budowie nowego dworca a dokładnie rzecz biorąc wykonywała instalacje teletechniczne i montowała tzw. system PRAGOTRON.

Wszyscy podróżujący w owych czasach koleją po Polsce dobrze znali ten system, ponieważ był instalowany na wszystkich większych dworcach, głównie na peronach ale również w halach dworcowych.

Cóż to było takiego ten PRAGOTRON? Był to mechaniczny system informowania podróżnych o ruchu pociągów: o kierunkach i stacjach docelowych, godzinach odjazdu, opóźnieniach itp.

Nie było jeszcze komputerów i tak powszechnej dziś elektroniki i ten system całkiem sobie radził. Z Łodzią Kaliską było tak, że gotowy PRAGOTRON czekał w magazynach kolejowych na zamontowanie 10 lat i przez ten czas mocno się zdeaktualizował. Prawie 50% relacji pociągów wpisanych w system było nieaktualnych i trzeba było coś z tym zrobić.

Urządzenia trafiły w nasze ręce, zostały rozmontowane, tabliczki z nazwami stacji przemalowane ale niektóre elementy systemu się rozpadły i wymagały klejenia. Bladego pojęcia nie mieliśmy jak to zrobić.

Z pomocą przyszedł mój brat Adam, który podsunął nam gotowe rozwiązanie w postaci amerykańskiego kleju LOCTITE-329. Skutek przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania: łatwo, mocno i trwale !

Wtedy zrozumiałem, że technika klejenia, o której nie mieliśmy jeszcze żadnego pojęcia, to rewolucja we wszelkich pracach montażowych czy naprawczych. A to był tylko wierzchołek góry lodowej. Brat przekonał mnie do szerszego zainteresowania i tym tematem i marką LOCTITE i tak to się zaczęło. W maju 1993r założyłem firmę Technologia 2000, która działa do dzisiaj pod nieco zmienioną nazwą AM Technologia.

Do 2001r oferowaliśmy markę LOCTITE, TEROSON, SOUDAL. W następnych latach markę LOXEAL, 3M, PULSAR, DINITROL i kilka innych. Od 2002r mamy własną markę produktów MULTIBOND.

Przez ponad 30 lat zajmujemy się klejeniem, łączeniem, uszczelnianiem i przygotowaniem powierzchni do klejenia. Dostarczamy produkty i rozwiązania dla przemysłu i serwisów, szkolimy, robimy wdrożenia.

Oczywiście po tylu latach jesteśmy już w zupełnie innym miejscu i znacznie rozwiniętą ofertą. Przede wszystkim jesteśmy od ponad 20-tu lat producentem klejów i właścicielem marki MULTIBOND, która oferuje ponad 200 różnych produktów chemicznych oraz narzędzia aplikacyjne.

Mając tak duży staż i wiele doświadczeń postanowiliśmy podzielić się szerzej naszą wiedzą za pomocą niniejszego bloga. Oczywiście dziś wiedza w tym temacie naszych potencjalnych klientów jest nieporównywalnie większa niż 30 lat temu ale nadal – nawet i nas – niektóre aplikacje zaskakują i wcale nie jest oczywiste jakie rozwiązanie zastosować.

Zapraszamy więc do współpracy, prosimy o pytania oraz wskazywanie ciekawych tematów. Będziemy wyjaśniać, pokazywać rozwiązania i tam gdzie trzeba przeprowadzać próby. Nasze doradztwo jest bezpłatne.

Zapraszam, Marek Antoniak